პროგრესელები ფორმალური განათლების პარალელურად არაფორმალური ცოდნისა და უნარების დაგროვებას სხვადასხვა კლუბებისა და პროექტების მეშვეობით ახერხებენ.
პროგრესში არაფორმალური განათლების ცალკე მიმართულებად ჩამოყალიბება 2016 წელს, სამოქალაქო განათლების კლუბის დაფუძნებით დაიწყო. დღეს კი სამივე სკოლის მასშტაბით, მოსწავლის ინტერესებსა და საჭიროებებზე ორიენტირებული 20-მდე სახეობის კლუბი ფუნქციონირებს, მათ შორის რამდენიმე ასაკობრივი კატეგორიის ჯგუფია გამოყოფილი.
კლუბების საქმიანობა სრულად არის სინქრონიზებული სამივე ქალაქში.
სკოლა, როგორც წარმატებული საგანმანათლებლო ბიზნეს ორგანიზაცია, მოსწავლეებში პირველი კლასიდანვე უწყობს ხელს პროგრამირების, რობოტიკის, ბიზნესის, STEM-ისა და მეწარმეობის უნარ-ჩვებების განვითარებას. პროგრამები მოიცავს როგორც თეორიულ, ასევე, პრაქტიკული სწავლების კურსებს. მოსწავლეები, მეცნიერების გამოყენებით, ქმნიან რეალური პრობლემების მოგვარებაზე ორიენტირებულ პროექტებს, პროგრამებსა და პროდუქტებს. ეცნობიან სხვადასხვა ბიზნეს დაწესებულების მუშაობას, მონაწილეობენ კონკურსებში, აწყობენ საკუთარი სამეწარმეო პროდუქტის გამოფენა-გაყიდვას.
პროგრესში არაფორმალური განათლება საგაკვეთილო პროცესის ნაწილია. თეორიასთან ერთად, მოსწავლეს უვითარდება პრაქტიკული უნარ-ჩვევები. არაფორმალური აქტივობები მას ეხმარება შესაძლებლობებისა და ინტერესების უკეთ წარმოჩენაში, მომავალი მიზნების დასახვასა და უწყვეტ წინსვლაში. ამასთან ერთად, მოზარდს უვითარებს გონებრივ და ფიზიკურ უნარ-ჩვევებს, აძლევს საჭირო ცოდნას, უმკვიდრებს ჯანსაღი ცხოვრების წესს, უყალიბებს ლიბერალურ და დემოკრატიულ ღირებულებებზე დამყარებულ სამოქალაქო ცნობიერებას და ეხმარება მას ოჯახის, საზოგადოებისა და ქვეყნის წინაშე საკუთარი უფლება-მოვალეობების გაცნობიერებაში.

Non-formal Education
The "Progress" International American School students accumulate informal knowledge and skills alongside their formal education through various clubs and projects. The formation of informal education as a distinct area began in 2016 with the establishing of the Civic Education Club. Today, approximately 20 types of clubs, tailored to the interests and needs of students, operate across all three school campuses, involving several age groups. The activities of the clubs are fully synchronized across the three cities.
As a successful educational business organization, the school promotes the development of programming, robotics, business, STEM, and entrepreneurship skills starting from the first grade. The programs include both theoretical and practical training courses. Students engage in hands-on projects to create programs and products that address real-world problems. They get acquainted with the work of various business institutions, participate in competitions, and organize exhibitions and sales of their entrepreneurial products.
In Progress, non-formal education is integrated into the learning process. Along with theoretical knowledge, students develop practical skills. These informal activities enable them to showcase their abilities and interests better, set future goals, and achieve continuous growth. Furthermore, this approach fosters both adolescents' mental and physical development, provides them with essential knowledge, instills a healthy lifestyle, cultivates civic consciousness based on liberal and democratic values, and helps them understand their rights and responsibilities before their family, society, and country.