ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2025 წლის საპრიზო ადგილი ჩვენია! STEM აკადემიის კიდევ ერთი დიდი წარმატება!
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2025 წლის საპრიზო ადგილოსანი გუნდი „RiskTrackers“ გახდა და Liberty-ის სპეციალური პრიზი - სასწავლო ვიზიტი ევროპის ბირთვული კვლევების ორგანიზაციაში (ცერნი), შვეიცარია მოიპოვა.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსში 101 გუნდი და 337 მოსწავლე მონაწილეობდა საქართველოს ყველა რეგიონიდან. „RiskTrackers“ პროგრესის ამერიკული სკოლების, კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის 199-ე საჯარო სკოლის, მ. ალექსი შუშანიას მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზიისა და ფოთის მესამე საჯარო სკოლის მოსწავლეებისგან შემდგარი გუნდია, რომელმაც განსაკუთრებული ინოვაციური უნარებით გამოიჩინა თავი.
გუნდის პროექტი: სტიქიური კატასტროფების ადრეული მონიტორინგის სისტემა, რომელიც ნიადაგის გადაადგილებისა და ნალექების მონაცემებზე დაყრდნობით საფრთხეებს პროგნოზირებს.
გუნდს მენტორობას პროგრესის ამერიკული სკოლების STEM აკადემიის ხელმძღვანელი უტა კილასონია უწევდა.
პროგრესის STEM აკადემია წლიდან წლამდე ადასტურებს, რომ ინოვაციები მათი ძლიერი მხარეა. პროგრესელები არა მხოლოდ სწავლობენ ტექნოლოგიებს, არამედ მომავალს იდეებით, კვლევით და მსოფლიო მასშტაბის გამარჯვებებით ქმნიან.

Millennium Innovation Competition 2025 – A Prize for Progress! Another Major Achievement for the STEM Academy!
The 2025 prize-winning team is “RiskTrackers”, who also earned the Liberty Special Award – an educational visit to the European Organization for Nuclear Research (CERN) in Switzerland.
The competition brought together 101 teams and 337 students from all regions of Georgia. “RiskTrackers” is composed of students from Progress American School, Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School No. 199, M. Alexi Shushania Orthodox School-Gymnasium, and the Third Public School of Poti, who stood out for their exceptional innovation and creativity.
Team Project: An early warning system for natural disasters that predicts hazards based on soil movement and rainfall data.
Uta Kilasonia, Head of the STEM Academy at American School Progress, mentored the team.
Progress STEM Academy continues to demonstrate year after year that innovation is its strength. Progress students not only learn technology, but they also shape the future with their ideas, research, and global-scale achievements.