ამერიკული საერთაშორისო სკოლა პროგრესის სკოლის მოსწავლეები ნასაში გაემგზავრნენ
ჩვენი სკოლისთვის ორმაგად სასიხარულო ამბავია, რადგან პროგრესის მოსწავლეები ირაკლი ქუცნაშვილი და ალექსი კუხიანიძე ამ უდიდესი წარმატების ნაწილი არიან.
LIGGA-ს გუნდის წევრები აშშ-ში, ჰიუსტონის ჯონსონის კოსმოსურ ცენტრს ეწვევიან და ერთი კვირის განმავალობაში კოსმოსური ხომალდის კონსტრუქციაზე იმუშავებენ. ისინი შეეცდებიან ასტრონავტებისთვის საჭირო ჰაბიტატი შექმნან, მარსმავალი რობოტი ააწყონ და მის კოდირებაზე იმუშაონ.
საგანმანათლებლო პროგრამის გარდა, გუნდის წევრები დაათვალიერებენ NASA-ს, ასტრონავტების რეალური გადამზადების ცენტრს და კრისტოფერ კრაფტის მისიის საკონტროლო ცენტრს.
პროგრამის ბოლოს, ახალგაზრდები პირადად შეხვდებიან რეალურ ასტრონავტს და მისგან გაიგებენ კოსმოსური მოგზაურობის შესახებ მათთვის საინტერესო ისტორიებს.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი 2015 წლიდან საქართველოში, აშშ-ის საელჩოს დაფინანსებით ხორციელდება.
გუნდს მენტორობა გაუწიეს ამერიკული საერთაშორისო სკოლა პროგრესის STEM კლუბის ხელმძღვანელებმა მარეხი მაზანაშვილმა და უტა კილასონიამ.
"რადიაციის კვლევის, მონიტორინგისა და უსაფრთხოების სისტემა"- გუნდის მიერ შექმნილი ამ პროექტის საშუალებით, შესაძლებელია ოთახებსა და შენობებში რადიაციის დონის კონტროლი და მისი გავრცელების არეალის განსაზღვრა.

LIGGA, the winning team in the 2022 Millennium Innovation Challenge, went to NASA.
It is doubly exciting news for our school because Progress students Irakli Kutsnashvili and Aleksi Kukhianidze are among those who have contributed to this amazing success.
LIGGA team members will spend a week at the Johnson Space Center in Houston, Texas, working on the spacecraft's development. They will attempt to build necessary housing for astronauts, build as well as design and code a Mars robot.
Members of the team will also visit NASA's Real Astronaut Training Center and the Christopher Craft Mission Control Center in addition to the instructional program.
At the end of the program, students will get the opportunity to meet a real astronaut and discover fascinating stories about space travel from him.
The Millennium Innovation Competition has been held in Georgia since 2015 with the funding of the US Embassy.
Marekhi Mazanashvili and Uta Kilasonia, heads of the American International School Progress STEM Club, guided the team.
"Radiation research, monitoring, and safety system" - the team's project allows them to manage the quantity of radiation in rooms and buildings as well as determine the region of its spread.