2022-2023 სასწავლო წლის შეჯამება
2022-2023 სასწავლო წელი ამერიკული საერთაშორისო სკოლა პროგრესისთვის განსაკუთრებული დატვირთვის მატარებელია როგორც აკადემიური, ასევე, ინფრასტრუქტურული თვალსაზრისით.
პროგრესისთვის 2022-2023 სასწავლო წელი ორმაგად მნიშვნელოვანი თარიღი იყო - სკოლამ დაარსებიდან 20 წელი აითვალა და მრავალწლიანი პროგრესული ისტორიის წარმატება ბათუმში, ამერიკული სტანდარტების შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მქონე ახალი კამპუსის, ქართულ-ამერიკული საერთაშორისო აკადემია პროგრესის გახსნით აღნიშნა, სადაც კურსადამთავრებულთა გამოსაშვები ცერემონიალი სამივე სკოლის 80-მა მოსწავლემ (თბილისი, ქუთაისი, ბათუმი) ერთად იზეიმა.
რა თქმა უნდა, როდესაც განვიხილავთ გასულ წელს არ შეიძლება არ აღინიშნოს ჩვენი სკოლის მოსწავლეების, მასწავლებლების, ადმინისტრაციის, მშობლებისა და ზოგადად მხარდამჭერების ერთობლივი ძალისხმევა, რის გარეშეც რთული იქნებოდა მრავალფეროვანი, შემოქმედებითი და საინტერესო სასწავლო გარემოს შექმნა.
სწორედ ერთობლივი შრომით 2022 -2023 წლის სასწავლო პროცესი მიმდინარებდა უწყვეტად, მუდმივად განახლების და გაუმჯობესების რეჟიმში - თანამედროვე ტექნოლოგიების, მრავალფეროვანი სასწავლო რესურსების, პროექტული სწავლების, ფუნქცია-მოვალეობების სწორი დელეგირებისა და პროცესების ეფექტიანი მართვით.
2022-2023 წლებში ამერიკული საერთაშორისო სკოლა პროგრესი საერთაშორისო სკოლების ქსელი ISN-ის, საერთაშორისო მწვანე სკოლების საზოგადოების (IGSS) და Global School Alliance - ს წევრი გახდა.
სკოლაში წარმატებით განხორციელდა AP Capstone სადიპლომო პროგრამა და აქტიურად მიმდინარეობდა AP საგნების (AP კალკულუსი, AP ისტორია, AP ფიზიკა, AP ქიმია, AP მიკროეკონომიკა) მოსამზადებელი კურსი, რომელიც ჩვენს მოსწავლეებს საშუალებას აძლევს უმაღლეს სასწავლებელში ჩარიცხვამდე გაიარონ პირველი და მეორე სემესტრის მასალა, დააგროვონ კრედიტები საგნების მიხედვით, ჩააბარონ გამოცდები და მიიღონ CollageBoard სერტიფიკატი, რომელიც უმაღლესში ჩაბარებისა და სწავლის გაგრძელების შემთხვევაში გათვალისწინებული იქნება.
სიამაყით შეგვიძლია აღვნიშნოთ, რომ ჩვენმა მოსწავლეებმა ამერიკის შეერთებული შტატების College Board -ის პროგრამების ავტორიზაციის ფარგლებში SAT (Scholastic Assessment Test ) General, PSAT, SAT subjects, IBT-TOEFL/ IELTS გამოცდები მაღალ შედეგებზე ჩააბარეს.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გავაფორმეთ უნივერსიტეტებთან (AlterBridge, British University in Georgia) და საჯარო სკოლებთან (ქალაქ თბილისის პირველი კლასიკური გიმნაზია, ქალაქ თბილისის ილ.ჭავჭავაძის სახელობის N23 საჯარო სკოლა), რაც გვაძლევს შესაძლებლობას ერთობლივი ძალებით განვახორციელოთ მრავალფეროვანი პროექტები.
ხაზგასასმელია, რომ ჩვენი სკოლა გოეთეს ინსტიტუტთან 10 წელზე მეტია პარტნიორობს, რაც “გერმანული ენის საერთაშორისო გამოცდებისთვის” მომზადებას ისახავს მიზნად. სწორედ გოეთეს ინსტიტუტის სტიპენდიანტია ჩვენი სკოლის ერთ-ერთი ფილიალის დირექტორი, რომელიც საერთაშორისო პროგრამაზე, გერმანიაში აგრძელებს სწავლას.
ასევე, ჩვენი ერთ-ერთი ინგლისური ენის პედაგოგის ინიცირებით აქტიური თანამშრომლობა დავიწყეთ ამერიკულ მუზეუმთან, Crystal Bridges Museum, რომელიც ცნობილია მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო ტურებით აშშ-ში და მის ფარგლებს გარეთ. თანამშრომლობის მთავარი მიზანი ხელოვნების ინტეგრირებაა სხვადასხვა საგნებში, რაც მოიცავს მხატვრული აქტივობების, კონცეფციების და შემოქმედებითი აზროვნების სხვადასხვა აკადემიურ დისციპლინებში ჩართვას. სიამაყით შეგვიძლია აღვნიშნოთ, რომ საქართველოში ჩვენი ვიყავით პირველები ვინც Crystal Bridges Museu-თან დაიწყო თანამშრომლობა, განახორციელა და მომავალშიც გეგმავს არაერთ საინტერესო და შემეცნებით პროექტს.
2023 წელს პარტნიორებთან ერთად არაერთი მნიშვნელოვანი, ფართომასშტაბიანი პროექტი დავგეგმეთ და განვახორციელეთ. ერთ-ერთი გამორჩეული და აღსანიშნავია ესეების კონკურსი “ჩემი ქვეყნის დემოკრატიული მომავალი”, რომელიც ამერიკის საელჩოსთან პარტნიორობითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით განვახორციელეთ. კონკურსი ქართულ და ინგლისურ ენაზე მთელი საქართველოს მასშტაბით ჩატარდა, რომელიც მიზნად საქართველოს დემოკრატიული ღირებულებების პოპულარიზაციას ისახავდა.
სწორედ ესეების კონკურსის დაჯილდოების ცერემონიალის აღსანიშნავად სასტუმრო შერატონ მეტეხი პალასში გავმართეთ ღონისძიება, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ მახარაშვილი, ჩვენი მთავარი პარტნიორი, კომპანია “ანაგი”-ს დამფუძნებელი და პროგრესის არაერთი გულშემატკივარი ესწრებოდა.
ესეების კონკურსის პირველი ადგილის მფლობელს გადაეცა ამერიკის შეერთებული შტატების საგზური გაეროს კონფერენციაზე „CHANGE THE WORLD - MODEL UN CONFERENCE”, ხოლო მეორე და მესამე ადგილის მფლობელებს - American High School (AP) პროგრამის კურსზე 100% და 50%-იანი დაფინანსება.
ესეების კონკურსის დაჯილდოების ცერემონიალზე “პროგრესის უმაღლესი ჯილდო” პროგრესული და განათლებული ადამიანური კაპიტალის მშენებლობაში შეტანილი წვლილისთვის გადაეცა ანაგი დეველოპმენტს, ”ანაგი განათლებას” და მის დამფუძნებელს ზაზა გოგოტიშვილს, რომელიც სკოლა პროგრესთან ერთად ზრუნავს განათლებული და პროგრესულად მოაზროვნე სოციუმის ჩამოყალიბებაში.
ასევე, ჩვენი არაერთი პროექტის მხარდამჭერს და პარტნიორს აშშ-ის ელჩს, კელი დეგნანს გადავეცით “პროგრესის უმაღლესი ჯილდო” - საქართველოს დემოკრატიული ღირებულებების განვითარებასა და განათლებაში შეტანილი წვლილისთვის.
ოფიციალურად ჩამოვაყალიბეთ “კურსდამთავრებულთა ასოციაცია”, რომლის მიზანია პროგრესის წარმატებულ კურსდამთავრებულებს, მასწავლებლესა და ადმინისტრაციას შორის მჭიდრო და სათანადო კავშირების ჩამოყალიბება, სხვადასხვა აქტივობებში ერთობლივად ჩართვა და კურსდამთავრებულთა პროფესიული/კარიერული ზრდა.
გარდა ამისა, ამერიკული გაეროს მოდელირების საერთაშორისო ასოციაციასთან ოფიციალური პარტნიორობით, ჩვენი სკოლის ბაზაზე დაფუძნდა “ქართულ-ამერიკული გაეროს მოდელირების საზოგადოება“, რომელიც სკოლის მოსწავლეებს მისცემს შესაძლებლობას ჩაერთონ გაეროს ადგილობრივ და საერთაშორისო პროექტებში ევროპასა და ამერიკის შეერთებულ შტატებში. აღნიშნული პარტნიორობის ფარგლებში, 2024 წლის მარტში, პროგრესის დელეგაცია პირველად გაემგზავრება ნიუ-იორკში გაეროს შტაბ-ბინაში და მონაწილეობას მიიღებს საერთაშორისო კონფერენციაში მსოფლიოს 5000-მდე ახალგაზრდა ლიდერთან ერთად.
პროგრესი წლებია მოსწავლეებისთვის ქმნის შესაძლებლობებს მონაწილეობა მიიღონ გაცვლით პროგრამებსა და საერთაშორისო კონფერენციებში.
- 2022-2023 სასწავლო წელს 20-მა მოსწავლემ ისარგებლა ბრაიტონის სკოლის საზაფხულო პროგრამით, რომელიც ბრიტანეთში სწავლის, ცხოვრების, ინგლისური ენის პრაქტიკისა და ახალი გამოცდილების უნიკალური შანსია;
- 10 მოსწავლე გაემგზავრა რომში (იტალია) "Change the World Model United Nations Rome 2023 (CWMUN)" საერთაშორისო კონფერენციაზე;
- წარმატებით განხორციელდა გაცვლითი პროგრამები ამერიკისა და ევროპის პარტნიორ სკოლებთან: Bad Oyenhausen Schule, Peter-weiss Gesamtschule, Unna.Poznan.Torun, Brighton school;
- NASA-ში გაემგზავრა ჩვენი ორი მოსწავლე, რომლებმაც ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი 2022-ში გაიმარჯვეს და შექმნეს პროექტი "რადიაციის კვლევის, მონიტორინგისა და უსაფრთხოების სისტემა".
სკოლაში უდიდესი ყურადღება ეთმობა არაფორმალურ სწავლებასა და კლუბურ აქტივობებს. აქტიურად აგრძელებენ ფუნქციონირებას: წიგნიერების კლუბი (VII-XII კლასები); ინტელექტუალური კლუბი „რა? სად? როდის?“ (III-XI კლასები); დებატ კლუბი (VII-XII კლასები); ბიზნეს კლუბი (VII-XII კლასები); STEM კლუბი (VII-XII კლასები); ეკო კლუბი (III-XI კლასები); გაეროს მოდელირების კლუბი; რობოტექნიკის კლუბი( V-XIIკლასები); წიგნიერება - VII-IX კლასი; English Speaking CLUB – V-IX; სამაგიდო თამაშების კლუბი - V-VII კლასი; მოლაშქრეთა კლუბი - VII-XI კლასი; კინო კლუბი - VII-XII კლასი.
სასწავლო პროცესი სავსეა სიმულაციებით, როლური თამაშებით, კვლევებით, ვიზიტებით, ქეისებზე დაფუძნებული სწავლებით. სწორედ ეს უწყობს ხელს ჩვენ მოსწავლეებს ქვემოთ ჩამოთვლილ და სხვა მრავალ კონკურსში წარმატებით მონაწილეობასა და გამარჯვებებში. ჩვენმა მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს:
- კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის პროექტში „კინო სკოლა“;
- ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსში, სადაც ფინალურ ეტაპზე გადავიდნენ და NASA-ში გაემგზავრნენ;
- Junior Achievement Georgia-ს მიერ ორგანიზებული “სამეწარმეო განათლების ფესტივალი 2023-ში”;
- ბერლინის საერთაშორისო სკოლის მიერ გამართულ მათემატიკის, ინგლისურის, გერმანულის, რუსულის ოლიმპიადებში;
- ნიკო კეცხოველის სასკოლო კონკურსზე : საქართველო ევროპის რუკაზე, სადაც ჩვენმა მოსწავლეებმა გაიმარჯვეს.
- სამეწარმეო განათლების ფესტივალი 2023 - ში ჩვენი მოსწავლეების მიერ დაკომპლექტებული გუნდი ტოპ ხუთეულში მოხვდა.
აქტიურად ხორციელდება სხვადასხვა შემეცნებითი, გასართობი და საქველმოქმედო აქტივობები, რომელიც მრავალფეროვანს და საინტერესოს ხდის სასწავლო პროცესს:
- შიდა სასკოლო კონფერენციები, გაეროს მოდელირებული კონფერენციები;
- შემეცნებითი ვიქტორინები;
- სტრატეგიული სამაგიდო თამაშები;
- ელჩებისა და სხვადასხვა კომპანიების ვიზიტები;
- საქველმოქმედო აქციები (ბოლო აქციაზე შეგროვებული თანხა უკრაინის ქალაქ დნიპროს დასახმარებლად გადაირიცხა).
ჩვენი ვზრუნავთ როგორც მოსწავლეთა, ასევე, მასწავლებელთა განვითარებაზე, რისთვისაც ჩამოვაყალიბეთ მასწავლებელთა გადამზადების პროგრამა-გახდი პროგრესის მასწავლებელი, დავნერგეთ “360 გრადუსიანი შეფასების” მოდელი, რომელიც თანამშრომლებს საშუალებას აძლევს, მიიღონ უკუკავშირი ერთდროულად ყველა იმ ადამიანისაგან, ვინც მათ გარშემო მუშაობს – უშუალო ხელმძღვანელისგან, კოლეგებისგან და დაქვემდებარებულებისგან.
თამამდ შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პროგრესის სკოლაში შექმნილია ინკლუზიური, დინამიური და პოზიტიური გარემო, სადაც თითოეულ მოსწავლესა თუ იქ დასაქმებულ პირს ინტელექტუალური, პიროვნული, ემოციური და სოციალური ზრდის შესაძლებლობა აქვს.
როდესაც ვაჯამებდით გასულ სასწავლო წელს, კიდევ ერთხელ გავიაზრეთ და გავაცნობიერეთ, რომ თითოეულმა გამოწვევამ, ყოველმა წარმატებამ რომელიც ერთობლივად, სიხარულით აღვნიშნეთ, ყველა საგაკვეთილო თუ არაფორმალურმა აქტივობამ წვლილი შეიტანა ჩვენი სკოლის საზოგადოების ერთიან და ენერგიულ ოჯახად ჩამოყალიბებაში.
ოპტიმიზმით, მადლიერებით და მღელვარებით დავემშვიდობეთ გასულ წელს და უფრო მეტი შემართებით ვემზადებით ახალი, მრავალფეროვანი სასწავლო წლის დასაწყებად.

Summary of the 2022-2023 academic year
In the academic year 2022-2023, the American International School Progress has a special load, both academically and in terms of infrastructure.
The 2022 academic year was a special date for Progress - the school counted 20 years since its establishment and celebrated the success of its long progressive history by opening a new campus in Batumi with infrastructure corresponding to American standards where around 80 students from all three schools (Tbilisi, Kutaisi, and Batumi) celebrated the graduation ceremony together.
Of course, when we look back on the past year, we can't help but think of the collaborative efforts of our school's students, teachers, administration, parents, and general supporters, without whom it would be difficult to establish a diverse, creative and engaging learning environment.
The educational process for 2022-2023 was carried out continually through collaborative efforts, in the style of perpetual renewal and improvement - with current technologies, diversified learning resources, project-based learning, proper delegation of functions, and good process management.
The American International School Progress joined the international school network ISN, the International Green Schools Society (IGSS) and the Global School Alliance in 2022-2023.
The school has successfully implemented the AP Capstone diploma program and has been actively conducting preparatory courses for AP subjects (AP Calculus, AP History, AP Physics, AP Chemistry, AP Microeconomics), which allow our students to pass the first and second-semester material before enrolling in higher education, to accumulate credits according to the subjects, to pass the exams, and to obtain the CollageBoard certificate, which will be taken into account in case of admission.
We are pleased to announce that our students successfully completed the SAT (Scholastic Assessment Test) General, PSAT, SAT topics, and IBT-TOEFL/IELTS exams within the framework of the College Board of the United States of America's authorization of programs.
We signed a memorandum of cooperation with universities (AlterBridge, British University in Georgia) and schools (Tbilisi Classical Gymnasium, Tbilisi Il. Chavchavadze Public School N23) this allows us to collaborate on a variety of projects.
It should be noted that our school has been working with the Goethe Institute for more than ten years to prepare students for "international German language exams." Our school's director is a Goethe Institute scholar who is continuing his studies in Germany on an international program.
In addition, at the initiative of one of our English language teachers, we began an active collaboration with the American museum, Crystal Bridges Museum, which is well-known for different educational tours in the United States and internationally. The collaboration's major purpose is to integrate the arts into other courses, which includes incorporating artistic activities, concepts, and creative thinking into many academic areas. We are glad to say that we were the first in Georgia to collaborate with the Crystal Bridges Museum and that we have implemented and are preparing a lot of exciting and informative projects for the future.
In 2023, we planned and executed a number of significant, large-scale projects alongside our partners. "The Democratic Future of My Country," one of the remarkable and notable essay contests, was implemented in collaboration with the American Embassy and with the support of Georgia's Ministry of Education and Science. The competition in Georgian and English was held throughout Georgia, which aimed to popularize the democratic values of Georgia.
We organized an event at the Sheraton Metekhi Palace Hotel to commemorate the essay competition's award ceremony, which was attended by Tamar Makharashvili, the First Deputy Minister of Education and Science, our primary partner, the creator of the "Anagi" and other many supporters.
The winner of the essay contest received a trip to the United States of America to attend the United Nations conference "CHANGE THE WORLD - MODEL UN CONFERENCE", and the winners of the second and third places received 100% and 50% funding for the course of the American High School (AP) program.
At the awarding ceremony of the essay competition, "The Progress Supreme Award“ was presented to Anagi Development/ Anagi Education and its founder, Zaza Gogotishvili, in recognition of their dedication, along with Progress, to fostering an educated and progressive-minded society."
In addition, we gave the "The Progress Supreme Award" to US Ambassador Kelly Degnan, a supporter and collaborator in many of our projects, for his contribution to the promotion of democratic ideals and education in Georgia.
We have officially formed an "Alumni Association" whose purpose is to establish close and properties between the successful graduates of the Progress, teachers and administration, joint involvement in various activities and professional/career growth of the graduates.
Besides, In an official partnership with the International Association of Modeling United Nations, the school has established the 'Georgian-American Modeling United Nations Society' based on school Progress. This society will provide schoolchildren with the opportunity to participate in local and international UN projects in Europe and the United States of America. Within the framework of this partnership, in March 2024, the Progress delegation will travel to New York for the first time to the UN headquarters and will participate in an international conference with about 5,000 young leaders from around the world.
For many years, progress has been making it possible for students to engage in exchange programs and international conferences:
- During the academic year 2022-2023, 20 students participated in Brighton School's summer programю It is an opportunity to study, live, practice English, and discover new things in Britain;
- 10 students participated in the international conference "Change the World Model United Nations Rome 2023 (CWMUN)" in Rome (Italy);
- Exchange programs with American and European partner schools have been successfully implemented: Bad Oyenhausen Schule, Peter-weiss Gesamtschule, and Unna.Poznan.Torun, Brighton High School;
- Two of our students who won the Millennium Innovation Competition 2022 with their idea "Radiation Research, Monitoring, and Safety System" traveled to NASA.
The school places a strong emphasis on informal learning and club activities. Actively continuing to operate: Media Club (VII-XII grades); Intellectual club "What? where When?" (III-XI grades); Debate Club (VII-XII classes); Business club (VII-XII classes); STEM Club (VII-XII grades); Eco Club (III-XI classes); UN Modeling Club; robotics club (grades V-XII); Literacy - VII-IX class; English Speaking CLUB – V-IX; board games club - V-VII class; Hiking Club - VII-XI class; Cinema club - VII-XII class.
Simulations, role plays, research, field excursions, and case studies are all part of the learning process. This is what enables our kids to compete in and win the competitions listed below, as well as many others. Our students participated in:
- In the National Center of Cinematography "Film School" project;
- In the Millennium Innovation Competition, where they advanced to the final stage and traveled to NASA;
- Berlin International School's Olympiads in mathematics, English, German, and Russian;
- Niko Ketskhoveli school competition: Georgia on the map of Europe, which our students won.
- The "Entrepreneurship Education Festival 2023" organized by Junior Achievement Georgia;
Various instructional, entertaining, and charitable activities are actively carried out, making the educational process diversified and interesting:
- Model UN conferences, intra-school conferences
- cognitive quizzes;
- board games with strategic elements;
- Visits by ambassadors and various companies;
- Charity acts (the proceeds from the most recent action were donated to the Ukrainian city of Dnipro).
Our primary goal is to help both students and teachers grow. This purpose is fulfilled by the teacher training program "Become a Progress Teacher," which has been running successfully for two years. The "360-degree evaluation" model was introduced. This enables employees to obtain feedback from their immediate boss, peers, and subordinates all at the same time.
We can confidently say that the school fosters an inclusive, dynamic, and positive atmosphere where every student or employee can develop intellectually, personally, emotionally, and socially.
As we reflected on the previous academic year, we recognized that every struggle, every success that we celebrated together with joy, and every curricular and extracurricular activity contributed to the development of our school community as a united and enthusiastic family.
It is with optimism, gratitude, and excitement that we bid farewell to the past year and prepare to begin a new, diverse school year with a greater attitude.